Kurumsal / Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN

BİYOGRAFİ

1936 yılında Eskişehir'de doğdu. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin ilk mezunları arasında yer aldı. 
Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Öğrenci arkadaşlarıyla birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile Oda ve Belediye tiyatrosunun kuruluşunu sağladı. 1966 yılında Doktor,1968 yılında Doçent oldu. Aynı yıl akademi Başkan Yardımcılığına getirildi. 1973 yılında Profesör ünvanını aldı. 1976 yılında Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi Başkanlığına seçildi.


1971’
de İletişim Teknolojisinin Eğitim ve Öğretim sisteminde kullanılmasına ilişkin çalışmaları başlattı. 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla “Türkiye için Açıköğretim Modeli” adlı projeyi hazırladı. 1982 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne getirildi. 1987 yılında rektörlük görevine yeniden atandı. 1992 yılında üçüncü kez atandı ve görevi YÖK Kanunu’na ilave edilen “iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz” hükmü nedeniyle sona erdirildi.

1985 - 1993 yılları arasında Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. 1993 yılından sonra Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığının yanı sıra İletişim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde bulundu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı ve tüm Türkiye’de “Eğitim Parkları” ve “Semt Eğitim Birimleri”nin kuruluş çalışmalarını sürdürdü.

Anadolu Üniversitesinde Yönetici olarak bulunduğu dönemde, 3’ü Eskişehir’de, 4’ü Kütahya, Afyon, Bilecik ve Bolvadin’de olmak üzere toplam 7 Yüksek Öğretim Kampusü kurdu.

BAŞKANLIK

1999 seçimlerinde %44 oy oranıyla DSP listesinden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Aynı yıl Avrupa Komisyonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Başkanlığına getirildi, 2004 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

 • Porsuk Çayı’nın sulama kanallarının ıslahı ile içinde botlarla ulaşımın başlatılması,
 • Taşıt ve yaya köprülerinin yenilenerek afet riskinin azaltılması,
 • Kentiçi ulaşımında Hafif Raylı Sistemin kurulması,
 • Tarihi Odunpazarı Evlerinin yeniden düzenlenmesi ve restorasyonu,
 • Kalabak İçme Suyunun 45 km’lik isale hattı ve depolarının modernize edilip, şişeleme fabrikası kurularak yurtiçi ve yurtdışı satışı,
 • Kapalı Pazar Marketlerin başlatılması,
 • Büyük Park ve Kent Parklarının yapılıp, şehrin heykellerle donatılması,
 • Beton Malzeme Üretim Fabrikası ile Akıllı Kartla Su Sayaçları Üretim Tesisleri,
 • Ekmek Fabrikası kurulması,
 • Çeşitli konularda mal ve hizmet üretimi yapan Belediye Şirketlerinin,
 • Kadınlar ve çocuklar için beceri kursları veren eğitim merkezlerinin kurulması gibi hizmetleri başlattı.

2004 seçimlerinde %45 oy oranıyla ikinci kez, 2009 seçimlerinde oyların %51’ini alarak üçüncü kez, 30 Mart 2014 seçimlerinde ise dördüncü defa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, heykel sanatı ile uğraşmaktadır ve Türkiye’de "Balmumu Mumya Heykel" yapımında tek isimdir. Anıtkabir Müzesi'nde sergilenen Atatürk mumya heykeli, II.TBMM binasındaki mumya heykeller ve Makedonya Manastır Askeri İdadi Müzesi'ndeki "17 yaşında Atatürk" mumyası onun imzasını taşımaktadır.

Gaziantep Vilayet Binası önündeki bronz Atatürk heykeli, Atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981 yılında Eskişehir'in 100 köyüne hediye ettiği büstler ve Mihallıççık, Mahmudiye, Seyitgazi ilçeleri ve Gemlik'in Karacaali ve Kapaklı köylerindeki Atatürk heykelleri eserleri arasındadır.